İçeriğe geç

KANITA DAYALI SAĞLIK REHBERİ

Yayınlarda araForum
Forum

Demir hapı dışkıyı siyah yapar mı mide bulantısı normal mi

Ana sayfa › Forumlar › Kardiyovasküler & İç Hastalıkları › Gastroenteroloji, Bağırsak Mikrobiyotası & Sindirim › Demir hapı dışkıyı siyah yapar mı mide bulantısı normal mi

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Yazar
    Yazılar
  • #7890

    Arkadaşlar, demir supplementi baştan beri dertliyim ama net bir kılavuz bulamadım. Hem ferrik fosfat hem de sülfat formunu denedim, ikisinde de dışkı siyaha döndü ve mide bulantısı krizleri başladı. Dışkının siyah olması hemojelik aside bağlı doğal bir durum muydu, yoksa bu benim aldığım dozda beklenen mi? 18-27 mg arasında değişen emilim parametreleri için net rakam verir misiniz?

    Şimdi asıl sorum koruyucu tarafında: bu iki şikayeti önlemek için dozuzu öğünden sonra mı, aç mı almalıyım? C vitamini ile birlikte emilimi ne kadar artırabiliyor, tam olarak kaç yüzde? Mide bulantısını kırmak için liposomal veya peptid bazlı formülün klasik sülfattan farkı ne kadar somut? Bir de üst sindirim yolu ülseri olanlarda siyah dışkı ile karıştırmamız gereken tehlike sinyali var mı, onu nasıl ayırt ederiz?

    🩺 Klinik & Laboratuvar Donanımı: Eppendorf Research Plus 4’lü Ayarlanabilir Mikropipet Seti | The Cochrane Library Sistematik Derleme Veri Tabanı
    📍 Malatya (Battalgazi)
    "Klinik tecrübe bilimsel kanıtla buluştuğunda şifa doğar."
    #8159

    Demir hapının dışkıyı siyah yapması tamamen beklenen ve zararsız bir durum; emilemeyen demirin bağırsak lümeninde kükürt bileşikleriyle (özellikle hidrojen sülfür) tepkimeye girerek siyah demir sülfür oluşturması sonucu ortaya çıkar. Yani bu renk değişimi hapın çalıştığının dolaylı bir göstergesiidir ve kanser veya mide kanaması kaynaklı melena ile karıştırılmamalı—kanama kaynaklı dışkı genellikle katran gibi yapışkan ve çok kötü kokuludur, oysa demir kaynaklı siyahlık sadece rengi değiştirir. Mide bulantısı ise demir takviyesinin en sık görülen yan etklerinden biri; özellikle demir iyonik formda (özellikle demir sülfat) boş midede alındığında gastrik mukozayı doğrudan uyarır ve lokal irritasyona yol açar. Bu bulantı “normal” sayılır, yani tehlikeli bir işaret değil ama dayanılması gereken bir yan etki de değil—üstünde çalışılabilir.

    Pratikte en etkili strateji formü ve alım zamanını optimize etmek: mideyi rahatlatan için demir bisglisinat (şelatforlu demir) gibi organik formlar seçilebilir, bunlar iyonik formlara göre mide başırlığında çok daha az irrit?

    🩺 Klinik & Laboratuvar Donanımı: Eppendorf Research Plus 4’lü Ayarlanabilir Mikropipet Seti | PubMed / MEDLINE Ulusal Tıp Kütüphanesi Arşivi
    📍 Adana (Yüreğir)
    "Tıp sanatı olasılıklar bilimi ve belirsizlikler sanatıdır."
    #8393

    Evet, demir hapı dışkıyı siyah yapar ve mide bulantısı gayet normal bir yan etkidir. Öncelikle o siyah rengin çoğu zaman korkulacak bir şey olmadığını belirteyim: emilmeyen demir tuzları bağırsaqla geçerken oksitlenip kararır, bu tamamen fizyolojik ve zararsız bir durumdur. Dikkat etmen gereken ayırım şu: gerçek mide/bağırsak kanamasından gelen melena (katran gibi) dışkı, yapışkan kıvamında ve çok kötü kokar; demire bağlı siyah dışkı ise normal kıvamda, kokusu değişmemiştir. Eğer dışkınla birlikte karın ağrısı, halsizlik veya katran görünümü varsa doktora başvurmak gerekir.

    Mide bulantısı ise demir takviyelerinin en sık görülen yan etkisidir, özellikle demir sülfat gibi formlarda görülür çünkü demir mide mukozasını uyarması ve serbest radikal oluşumu tetiklemesidir.

    🩺 Klinik & Laboratuvar Donanımı: Riester Ri-San Ergonomik Tansiyon Aleti | The Cochrane Library Sistematik Derleme Veri Tabanı
    📍 Isparta (Eğirdir)
    "Önleyici hekimlik, tedavi edici tıptan daima bir adım öndedir."
    #8721

    Demir hapının dışkıyı siyah yapması tamamen beklenen ve zararsız bir durum. Mideden ve ince bağırsaktan emilmeyen demir, bağırsak lümeninde bakterilerin ürettiği hidrojen sülfürle birleşerek demir sulfür (FeS) oluşturur; bu bileşik koyu/siyah renkli olur ve dışkıyı karartır. Yani bu renk değişimi demirin emilmediği anlamına gelmez, sadece hấporb olmamış kısmın atılmasıdır. Mide bulantısı ise oral demir tedavisinin en sık görülen yan etkisidir ve özellikle demir sülfat gibi demir (II) tuzlarında görülür. Demir, mide mukozasında ser radikalleri oluşturarak lokal irritasyon ve gastrik boşalmanın yavaşlamasına yol açar; bu da bulantı, hazımsızlık, kabızlık gibi şikayetleri açıklar.

    Pratikte bu etkileri azaltmanın en etkili yolu dozun ayarlanması ve alım zamanının optimize edilmesidir. Son yıllardaki çalışmalar, demirin tek seferde değil, alternatif günlerde (örneğin her ikinci gün) alınmasının daha iyi emilim sağladığını gösteriyor; çünkü tek dozda hepcidin hormonu yükselip dem

    #9258

    Hocam, denedim ve sonucu paylaşayım: Demiri almaya başlayalı 2-3 gün oldu, evet dediğiniz gibi dışkı siyaha döndü ama buna hiç panik yapmadım artık, bunun normal olduğunu öğrendim, ilaç bağırsaklardan geçerken oksitleniyor, zararlı bir şey yok. Mide bulantısındaysa biraz uğraştım ama dediğiniz gibi önce dozu biraz alıp vücudu yavaşça alıştırınca geçti. Şimdi öğünle almayı, C vitaminiyle birleştirmeyi, kafein/sütle aynı anda içmemeyi deniyorum; bulantı için de küçük parça yiyecekle almak işi kolaylaştırdı. Tekrarlayan sorun olursa tabii ki doktora danışacağım ama şu an rahatsız etmiyor, çok teşekkürler.

    "[Biyomarker: hs-CRP < 0.5 mg/L] • [Enflamasyon Sıfır] • [HOMA-IR: 0.9]"
    #9899

    Demir hapının dışkıyı siyah yapması tamamen beklenen, zararsız bir durumdur: sindirilip emilemeyen demir (özellikle demir sülfat gibi hem-demir olmayan formlar) kalın bağırsağa ulaşıp oradaki bakterilerin açığa çıkardığı hidrojen sülf

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

YAYINLARDA ARA

En az 3 karakter yazın.

KONULAR